Kontakt: +420 604 921 495 | e-mail: kempstebnice@email.cz

Kemp Stebnice

Vítáme Vás na stránkách kempu Stebnice u Jesenice - Cheb.
Camp Stebnice u Jesenice - Cheb

Okolí a tipy na výlet

Cheb

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

V Chebu si lze prohlédnout jednu z nejkrásnějších středoevropských románských památek chebský hrad, střežený Černou věží a vzácnou dvoupatrovou románsko-gotickou kapli. Dále farní kostel sv. Mikuláše a kostel sv. Bartoloměje. Náměstí s řadou gotických, barokních a renesančních domů, symbol města Špalíček, jehož paměť sahá až do 13. století. V chebském muzeu můžete mimo jiné navštívit místnost, kde byl v roce 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Doporučuji... Vlakové spojení do Chebu přímo ze Stebnice.

Doubrava

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Skanzen Doubrava je typickou ukázkou chebské lidové architektury s nejstarším dochovaným hrázděným statkem z roku 1751. Expozice zemědělského nářadí, náčiní a nábytku návštěvníky vrátí do minulých století. Krajina se stromy starými více než 300 let. Doubrava byla v roce 1996 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací chebské lidové architektury. Pro obec jsou typické hřebčíny s velkými stády arabských plnokrevníků. Doporučuji… Doubrava je vzdálena 4 km od kempu Stebnice.

Mariánské Lázně

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Mariánské Lázně je město s hojným počtem studených minerálních pramenů. Přímo v centru jich naleznete víc jak 40. Mezi známé patří například Rudolfův, Lesní a Ferdinandův pramen. K Mariánským Lázním neodmyslitelně patří mimo jiné zpívající fontána před hlavní kolonádou. Fontána má po celý den, vždy lichou hodinu, hudební produkci, která je ve večerních hodinách doplněna scénickým osvětlením. Doporučuji… Vlakové spojení do Mariánských Lázní přímo ze Stebnice.

Boheminium

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Minipark (miniaturpark) je poznávací okruh s dokonalými miniaturami významných stavebních a technických památek České republiky. Najdeme zde mimo jiné zámek Český Krumlov, Červená Lhota, Ratibořice, Kynžvart nebo Babiččino údolí, rotunda na Řípu, Písecký most, Ještěd, hrad Kokořín, Karlštejn a mnoho dalších... Nachází se nedaleko lanové dráhy v Mariánských Lázních a je otevřen od května do září. Doporučujeme... Vlakové spojení do Mariánských Lázní přímo ze Stebnice.

Kladská

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Lovecký zámeček Kladská byl postaven teprve v letech 1875 – 1876 a nachází se uprostřed přenádherné přírody Slavkovského lesa u Kladského rybníka nedaleko Mariánských Lázní. Na přelomu 19. a 20. století dal kníže Schönburg-Waldenburg postavit dalších pět srubů švýcarsko - tyrolského typu. Již v roce 1896 byl vytištěn první místní turistický průvodce. Na Kladské jsou k vidění jedle stříbrné - šedé a svou velikostí jsou unikátní smrky obecné - zlaté. Doporučuji...

Lázně Kynžvart

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Lázně Kynžvart se nachází nedaleko Mariánských Lázní v části Slavkovského lesa. U jihozápadního okraje města je honosný zámek Kynžvart. Vývěry minerálních pramenů se nacházejí jihovýchodně od města. Nedaleko severního okraje města na vrcholku kopce Zámecký vrch najdete zříceninu hradu Kynžvart. Turistické a cyklistické trasy procházející městem, směřují do oblasti Slavkovského lesa a do prostoru nedalekého přírodního parku Český les. Doporučuji... Vlakové spojení do Lázní Kynžvart přímo ze Stebnice.

Františkovy Lázně

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Nejmenší, zato nejpůvabnější z lázní západočeského kraje jsou Františkovy Lázně. Se svou původní historickou architekturou, parky a řadou léčebných zařízení patří do kategorie světových lázní. Mezi známé léčivé prameny patří například Kostelní pramen, Sluneční, Natálka a další. Je zde i nově vybudované aquaforum s vnitřními a venkovními bazény. Doporučuji... Vlakové spojení do Františkových Lázní přímo ze Stebnice.

SOOS

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Nedaleko Františkových Lázní najdete národní přírodní rezervaci s neobvyklým názvem Soos. Soos je dokladem pozdní vulkanické činnosti, a jejím pozůstatkem jsou vývěry minerálních vod a výdechy oxidu uhličitého. Dochází zde k pozoruhodným jevům, které v takové míře nikde jinde v Čechách nelze objevit. Doporučuji...

Motýlí dům

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Dva kilometry od Františkových Lázní, v Žírovicích, poblíž přírodní rezervace SOOS, si nenechte ujít pestrobarevnou krásu exotických motýlů a rostlin v jejich přirozeném prostředí. Od vajíčka, housenky, kukly až po křehkého motýla se před Vámi odehrává celý cyklus života. Příjemné teplo, vlhko a šumění křídel, kde exotičtí motýli sedají přímo na Vás. Jedinečná podívaná nejen pro milovníky přírody, ale i pro děti. Dále si zde prohlédnete rozsáhlou sbírku našich i exotických preparovaných motýlů a z průvodních textů se dozvíte všechny zajímavosti z motýlího života. Doporučuji...

Komorní Hůrka

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Asi 2 km od Františkových Lázní směrem na Cheb se nachází národní přírodní památka Komorní Hůrka. Je to nejmladší vyhaslá čtvrtohorní sopka v České republice a patří k těm nejprobádanějším. Dnes je toto místo chráněnou přírodní rezervací. Komorní hůrka je tvořena z nesouvislých sopečných vyvrženin, strusek, sopečného popela a prachu. O původu sopek byl v první polovině 19. století vědecký spor, který byl rozřešen na popud německého básníka a mineraloga J. W. Goetha. Na jeho počest byla do skály vytesána jeho podobizna.

Rozhledna Salingburg

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Rozhledna Salingburg připomíná spíše pohádkový hrádek, než opravdovou rozhlednu. Stojí na jižním okraji města Františkovy Lázně, na místě zvaném Na Vyhlídce. Tehdejším radním přišlo líto, že lázně nemají žádnou historickou památku, a tak se rozhodli vybudovat na okraji jednoho z parků umělou zříceninu, která měla sloužit také jako rozhledna. Ke svému jménu přišla v roce 1906, podle staré historky se měl v hrádku usídlit duch minerálních pramenů, a protože místní kyselce se říkalo Saling, duch obdržel jméno Salinger a jeho sídlu se dostalo názvu Salingburg.

Karlovy Vary

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Karlovy Vary jako nejstarší lázně v čechách, byly založeny před 600. lety Karlem IV. Přímo v centru města se nachází desítky významných památek a míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Za zmínku stojí například několik světoznámých kolonád, galerie, muzea, kostely a mnoho lázeňských budov. Jedinečnost Karlových Varů tkví především v léčebném využití 12. minerálních pramenů. Nejznámější pramen Vřídlo vyvěrá vodu o teplotě 73°C až do výšky 12 metrů. Dále pak nesmíme opomenout známou rozhlednu Diana, Jelení skok a rozhlednu Tři Kříže. Autem z kempu do Karlových Varů trvá cesta přibližně 35 minut.

Dyleň

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Věž na Dyleni je jednou z našich nejpozoruhodnějších rozhleden. Byla postavena za hlubokého socialismu a sloužila k odposlechu radiového vysílání v sousedním Bavorsku. Po roce 1989 ztratila svůj původní význam a připadla soukromníkům. Dyleň je viditelná snad z každého vyhlídkového místa Karlovarského kraje. V roce 2003 byly na ochoz nainstalovány vysílače pro Rádio Egrensis a rozhledna byla uzavřena. Nicméně prakticky nedotčená příroda v tomto okolí určitě stojí za zmínku. Z Dyleně je pěkný výhled na část Chebska a Německa. Doporučuji...

Střed Evropy

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Jeden ze zeměpisných středů Evropy leží asi 5 metrů od české hranice na území Německa pod vrcholem Dyleně, vzdálen asi 1,5 km. Již ve středověku byl tento vrchol významným místem a dodnes je opředen mnoha pověstmi. Místu se říkalo Albenreuth a první zmiňka je z roku 1284. V roce 1985 byl instalován kámen s vyznačením středu Evropy. V okolí jsou lavičky k odpočinku,směrové a informační tabule.

Rozhledna na Zelené hoře

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Na Zelené hoře u Chebu byla roku 1891 zpřístupněna dřevěná vyhlídková věž, vysoká 14 metrů. Stavbu inicioval chebský okrašlovací spolek. V roce 1909 byl objekt pro špatný stav dřevěné konstrukce zbourán. V témže roce byl v Chebu ustanoven výbor pro stavbu Bismarckovy rozhledny a 22. května 1909 byla vyhlášena v Chebských novinách veřejná sbírka. Po druhé světové válce až do pádu komunismu se rozhledna ocitla v nepřístupném pohraničním pásmu. V roce 2005 ji město Cheb nechalo zrekonstruovat a byla znovu zpřístupněna veřejnosti.

Poutní kostel Maria Loreto

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

V roce 1658 jezuité z Chebu na návrší u Starého Hrozňatova vybudovali loretu s kaplí, kostel Narození P. Marie. Loreta se nachází na místě, kde dříve stál kostel sv. Ducha. V letech 1664 – 1689 zde také vybudovali křížovou cestu s 29 zastaveními, z toho bylo 23 kaplí. Loreta se tak stala nejvyhledávanějším poutním místem Chebska a Horní Falce. Uprostřed nádvoří stojí loretánská kaple a její blízkosti býval dříve hřbitov. V rohu hřbitova se nachází osmiboká kaple s barokním oltářem a sousoším Kalvárie. Níže od tohoto místa je Boží hrob. V době největší slávy sem přicházelo 20 000 poutníků ročně. Doporučuji...

Loket

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Hrad Loket je nádherný gotický hrad ležící ve stejnojmenném městečku na ostrohu nad řekou Ohří v chráněnné krajinné oblasti Slavkovský les. Význam hradu potvrdil Jan Lucemburský a také Karel IV. Po rozšíření za Václava IV. patřil Loket k nejpevnějším hradům ve střední Evropě. Na hradě je k vidění také mučírna s nářkem pohyblivých figurín v životní velikosti a ukázkami středověkých trestů, odkud odejdete se smíšenými pocity. Autem z kempu do Lokte trvá cesta přibližně 35 minut. Doporučuji...

Hrad a zámek Bečov nad teplou

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Uprostřed romantické krajiny Slavkovského lesa se nachází malebné městečko Bečov nad Teplou. Ačkoliv je toto sídlo díky svým bohatým dějinám nabito kulturními i přírodními památkami, hlavním lákadlem je bezesporu soubor výjimečných historických a uměleckých architektur, z nichž nejcennější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámek. Od roku 2002 je zde veřejnosti trvale prezentována unikátní románská ostatková schránka, relikviář sv. Maura, jediná svého druhu ve střední Evropě. Doporučuji...

Svatošské skály

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Svatošské skály byly v roce 1933 vyhlášeny národní přírodní památkou. Nachází se v údolí řeky Ohře, mezi Karlovými Vary a Loktem. Skupina mohutných žulových skal vytváří pozoruhodné útvary, například zkamenělý svatební průvod. Na trase dlouhé 10 km se nachází 12 zastávek s informacemi z oborů geologie, archeologie, historie a botaniky. Trasu si oblíbilo mnoho cyklistů, pěších turistů, vodáků i horolezců. Z kempu se ke Svatošským skalám dostanete autem přibližně za 35 minut. Doporučuji...

Statek Milíkov

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Na statku je patrná stálá údržba a citlivý přístup k modernizaci interiéru, která prakticky zasáhla pouze chlévovou část obytného domu vestavbou sociálního zařízení a zřízením tzv. letní kuchyně. V domě je zachován prostor černé kuchyně, ale bez zachovalého topeniště a je dobře patrné i umístění zaniklé chlebové pece. První zmínka o majiteli usedlosti je z 25. ledna 1852 v pozemkové knize. K tomuto datu je jako majitel uveden Franz Josef Gütter, který statek vlastnil do roku 1885. Statek je otevřen pro veřejnost od 1. května do 31. září - soboty, neděle a svátky od 10.00 - 16.00 hod.

Železná hůrka

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Národní přírodní památka a zároveň nejmladší sopka na území České republiky, objevena roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Na její stavbě se podílely minimálně dvě erupce, geologický profil sopky je dobře patrný na zachovalých stěnách malého lomu v centrální části chráněného území. Můžeme zde spatřit jednotlivé vrstvy sopečného popela s úlomky hornin a lávových kamenů. Sopka se nachází u státní hranice s Německem v blízkosti obce Mýtina, cca 8 km od kempu Stebnice. Doporučuji...

Hrad Seeberg

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Nachází se v obci Ostroh 5 km od Františkových Lázní směrem na Aš. Seeberg byl zřejmě založen okolo roku 1200. Sloužil jako jeden z vojenských opěrných bodů. První zmínka je z roku 1322, kdy získal Chebsko Jan Lucemburský. Dále patřil králi. Od 15. století hrad vystřídal několik majitelů. Během třicetileté války byl hrad dobyt, vypleněn a zpustošen. Roku 1703 hrad získalo město Cheb a drželo jej až do 20. století. Současná expozice představuje vývoj interiérů a nábytkové tvorby v 19. století, černou kuchyni, barokní a rokokový intarzovaný nábytek, chebský venkov a dějiny porcelánu. Doporučuji...

Rozhledna Háj u Aše

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Rozhledna Háj u Aše je nádherná a jedinečná kamenná věž se čtyřmi vyhlídkovými patry, kerá nabízí nezapomenutelný výhled na Německo, Krušné hory, Kapellenberg s rozhlednou, Zelenou horu s televizní věží, Dyleň s věží i Německé Smrčiny s horou Schneeberg. Rozhledna Háj je 34 metrů vysoká a vede na ní 122 schodů. Rozhledna bývá otevřena během sezóny každý den. Na rozhlednu se dostanete po cestě značené modrou turistickou značkou přímo z Aše, cca 1 km.

Zámek Sokolov

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Pozdně renesanční zámek Nosticů, přestavěný klasicistně, vybudovaný na místě vodní tvrze ze 13. století a pozdně gotického hrádku Šliků. Expozice zaměřená na historii, umění a přírodu Sokolovska i historii hornictví Slavkovského lesa, západních Krušných hor a Sokolovské pánve. Soubor dokladů k hornictví 16. století. Na zámku působil Josef Dobrovský jako vychovatel v rodině Nosticů. Současná podoba zámku je z poslední klasicistní přestavby z roku 1805. V zámku je umístěno Hornické muzeum.

Waldsassen

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Město Waldsassen se nachází v Německu poblíž česko-německých hranic. Na své si kolem Waldsassenu přijdou pěší turisté a cyklisté. Zájemce o památky potěší tak zvaná Waldsassenská bazilika. Je to jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v Bavorsku. Stavěl se 22 let, přesněji v letech 1682 – 1704. V opatství mohou návštěvníci nahlédnout do klášterní knihovny, která je klenotem řezbářského umění. Ve Waldsassenu je možnost navštívení koupacího areálu s venkovními bazény a tobogánem. Vzhledem ke své poloze je Waldsassen hojně navštěvován českými turisty. Doporučuji...

Weiden

   Kemp Stebnice     Kemp Stebnice     Kemp Stebnice

Přesto že Weiden je malebné město, které má zachovalé historické centrum, doporučuji raději sportovní vyžití ve Weidener Thermenwelt - Weidenský termální svět, kde je velké množství vodních atrakcí, vnitřní a venkovní bazény, tobogán, dravá řeka, perličkové koupele, masáže, sauny a mnoho dalšího. Hlavní předností je termální voda, která dosahuje příjemných 31°C. Z kempu do Weidenu se dostanete autem přibližně za necelou hodinu. Doporučuji...

Poděkování stálým sponzorům naší každoroční akce 1. Máj aneb bylo nebylo..!?

www.kempstebnice.cz | stránky připravil Roman Paulus